Zápis SR/OR do 21.9.2013 (24:00) "KLIK"

Polsko

4. prosince 2012 v 10:36 | Lenuška |  Vánoce v jiných zemích
Vánoce v Polsku


Polsko


Polské děti jsou, na rozdíl od těch našich, ochuzené o svátek svatého Mikuláše. Ten zde přichází až na Štědrý večer a naděluje kromě cukroví také dárečky. Vánoce jsou zde vnímany jako rodinný svátek. V domácnostech nesmí chybět vánoční stromeček. Ale je to zvyk relativně mladý, protože jej Poláci zejména na vesnici, považovali za cizorodý prvek, který sem byl importován z Německa. Populární jsou zde betlémy. V Krakově se každoročně koná soutěž o nejkrásnější betlém, která je spojována s charitativními sbírkami a různými dobročinnými akcemi.
Poláci jsou velmi konzervativní, alespoň pokud jde o církevní svátky a tradice. O Štědrém dni důsledně dodržují půst a snad nikdo se k prostřenému stolu neusadí předtím, než na nebi vyjde první hvězda. Stůl bývá pokryt pokryt bílým ubrusem s trochou slámy, která má připomínat jesličky v Betlémě. Ve vesnických chalupách bývá na podlaze sláma, jako symbol Boží chudoby. Večeře bývá opravdu bohatá. Nemohou chybět ryby, oblíbený je hlavně kapr v sladké švestkové omáčce, servírují se ryby v rosolu, ale i krocan. Místo rybí polévky se většinou podává boršč. Jako moučník jsou oblíbené tzv. makůvky, žemle máčené ve sladkém mlécem sypané hrozinkami a mákem.
Slavnostním jídlem je i oděd 25. prosince.
Většinou se podává klobása, která se na trhu kupuje obvykle syrová a doma se potom dopéká. Zajímavostí je, že může být až metr dlouhá. Oblíbená je i šunka.
A už koník. Foto není moje je z googlu:Uhádnete kdo to je?


Percheron klisna

Je krásná, ale škoda, že už nemí moc k sehnání :)
Zkrátka ty nejhezčí Schleichové už nejsou :(
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bebe Bebe | Web | 4. prosince 2012 v 19:14 | Reagovat

S tou klisnou máš pravdu já jsem ji jednou viděla v obchodě, ale byla tak odřená že jsem si ji nevzala.
Jinak nádherný článek. Mmmmm mňam to jídlo :-)

2 Lissy Lissy | Web | 4. prosince 2012 v 20:13 | Reagovat

Další super článek tyhle zajímavosti miluju :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama